awards

New York Online Critics Awards' 2020

Best Picture: Minari
Best Director: Chloe Zhao, Nomadland
Best Actor: Riz Ahmed, Sound of Metal
Best Actress: Carey Mulligan, Promising Young Woman
Best Supporting Actor: Leslie Odom Jr, One Night in Miami
Best Supporting Actress (tie): Ellen Burstyn, Pieces of a Woman and Yuh-Jung Youn, Minari
Best Screenplay: Emerald Fennell, Promising Young Woman
Best Animated Feature: Soul
Best Documentary Feature: The Way I See It
Best Foreign Language: Minari
Best Cinematography: Joshua James Richards, Nomadland
Best Use of Music: Brandon Marsalis, Ma Rainey's Black Bottom
Best Debut Director: Emerald Fennell, Promising Young Woman
Breakthrough Performer (tie): Kingsley Ben-Adir, One Night in Miami and Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Best Ensemble Cast: The Trial of the Chicago 7

Теги: 

North Texas Critics Awards' 2020

BEST PICTURE
Nomadland

BEST ACTOR
Steven Yeun – Minari

BEST ACTRESS
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST DIRECTOR
Chloe Zhao – Nomadland

BEST SUPPORTING ACTOR
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

BEST SUPPORTING ACTRESS
Youn Yuh-jung – Minari

BEST CINEMATOGRAPHY
Hoyte Van Hoytema – Tenet

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Minari

BEST DOCUMENTARY
All In: The Fight for Democracy

BEST ANIMATED FILM
Soul

BEST NEWCOMER
Linda May – Nomadland

GARY MURRAY AWARD (Best Ensemble)
The Trial of the Chicago 7

Теги: 

Kansas Critics Awards' 2020

Best Picture
Winners: Nomadland & Promising Young Woman (TIE)

Best Director
Winner: Chloe Zhao - Nomadland
Runner-Up: Aaron Sorkin - The Trial Of The Chicago 7

Best Actor
Winner: Riz Ahmed - Sound of Metal
Runner-Up: Chadwick Boseman - Ma Rainey's Black Bottom

Best Actress
Winner: Carey Mulligan - Promising Young Woman
Runner-Up: Frances McDormand - Nomadland

Best Supporting Actor
Winner: Leslie Odom, Jr. - One Night in Miami
Runner-Up: Paul Raci - Sound of Metal

Best Supporting Actress
Winner: Youn Yuh-Jung - Minari
Runner-Up: Maria Bakalova - Borat Subsequent Moviefilm

Best Original Screenplay
Winner: Promising Young Woman
Runner-Up: The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Winner: Nomadland
Runner-Up: I'm Thinking Of Ending Things

Best Cinematography
Winner: The Vast Of Night
Runner-Up: Mank

Best Animated Film
Winner: Wolfwalkers
Runner-Up: Soul

Best Foreign Language Film
Winner: Another Round
Runners-Up: 76, Bacurau & The Life Ahead

Best Documentary
Winner: The Dissident
Runner-Up: Crip Camp

Vince Koehler Award For Best SciFi/Horror/Fantasy
Winner: The Invisible Man
Runner-Up: The Vast Of Night

Tom Poe Award For Best LBGTQ Film
Winner: Kajillionaire
Runner-Up: The Prom

Теги: 

OFCS Awards' 2020

The OFCS Top Ten:
1. Nomadland
2. Da 5 Bloods
3. Promising Young Woman
4. Never Rarely Sometimes Always
5. First Cow
6. Minari
7. Sound of Metal
8. I’m Thinking of Ending Things
9. Soul
10. The Trial of the Chicago 7

BEST ANIMATED FEATURE
Onward
Over the Moon
Soul — WINNER
The Wolf House
Wolfwalkers

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell — Promising Young Woman
Eliza Hittman — Never Rarely Sometimes Always
Spike Lee — Da 5 Bloods
Kelly Reichardt — First Cow
Chloe Zhao – Nomadland WINNER

BEST ACTOR
Riz Ahmed — Sound of Metal
Chadwick Boseman — Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins — The Father
Delroy Lindo — Da 5 Bloods WINNER
Steven Yeun — Minari

BEST ACTRESS
Jessie Buckley — I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis — Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan — Never Rarely Sometimes Always
Frances McDormand – Nomadland WINNER
Carey Mulligan — Promising Young Woman

BEST SUPPORTING ACTOR
Sacha Baron Cohen — The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman — Da 5 Bloods
Bill Murray — On the Rocks
Leslie Odom Jr. — One Night in Miami WINNER
Paul Raci — Sound of Metal

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova — Borat Subsequent Moviefilm WINNER
Olivia Colman — The Father
Talia Ryder — Never Rarely Sometimes Always
Amanda Seyfried — Mank
Youn Yuh-jung — Minari

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Da 5 Bloods
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Promising Young Woman, Emerald Fennell WINNER
The Trial of the Chicago 7

BEST ADAPTED SCREENPLAY
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Nomadland, Chloe Zhao WINNER
One Night in Miami

BEST EDITING
Da 5 Bloods
Mank
Nomadland, Chloe Zhao WINNER
Tenet
The Trial of the Chicago 7

BEST CINEMATOGRAPHY
Da 5 Bloods
First Cow
Mank
Nomadland, Joshua James Richards WINNER
Tenet

BEST ORIGINAL SCORE
Da 5 Bloods
Mank
Minari
Soul, Trent Reznor Atticus Ross WINNER
Tenet

BEST DEBUT FEATURE
Radha Blank — The Forty-Year-Old Version
Emerald Fennell — Promising Young Woman WINNER
Regina King — One Night in Miami
Darius Marder — Sound of Metal
Andrew Patterson –The Vast of Night

BEST FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE
Another Round
Bacurau
Collective
La Llorona
Minari (United States) WINNER

BEST DOCUMENTARY
Boys State
Collective
Dick Johnson Is Dead WINNER
The Painter and the Thief
Time

Теги: 

New Mexico Critics Awards' 2020

Best Picture: Mank (RU: Minari)
Best Director: Chloe Zhao, Nomadland (RU: Leigh Whannell, The Invisible Man)
Best Actor: Mads Mikkelsen, Another Round (RU: Steven Yeun, Minari)
Best Actress: Vanessa Kirby, Pieces of a Woman (RU: Amaia Aberasturi, Coven)
Best Supporting Actor: Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah (RU: Frank Langella, The Trial of the Chicago 7)
Best Supporting Actress: Youn Yuh-jung, Minari (RU: Amanda Seyfried, Mank)
Best Original Screenplay: Possessor (RU: Mank)
Best Adapted Screenplay: First Cow (RU: The Father)
Best Animated Film: Wolfwalkers (RU: Demon Slayer)
Best Documentary: Collective (RU: A Thousand Cuts)
Best Foreign Language Film: Open Door (RU: The Weeping Woman)
Best Ensemble: Minari (RU: Sound of Metal)
Best Young Actor/Actress: Sidney Flanigan, Never Rarely Sometimes Always (RU: Alan Kim, Minari)
Best Cinematography: Mank (RU: Nomadland)
Best Editing: Nomadland (RU: Breasts)
Best Production Design: Mank (RU: First Cow)
Best Music/Score: Soul (RU: Minari)
Best Original Song: “Husavik (My Hometown)” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (RU: “Speak Now” from One Night in Miami)

Теги: 

San Francisco Critics Awards' 2020

Best Picture: Nomadland
Best Director: Chloe Zhao, Nomadland
Best Actor: Chadwick Boseman, Ma Rainey's Black Bottom
Best Actress: Frances McDormand, Nomadland
Best Supporting Actor: Paul Raci, Sound of Metal
Best Supporting Actress: Youn Yuh-jung, Minari
Best Original Screenplay: Lee Isaac Chung, Minari
Best Adapted Screenplay: Kelly Reichardt, Jonathan Raymond, First Cow
Best Animated Feature: Soul
Best Documentary: Collective
Best Foreign Language Film: Another Round
Best Cinematography: Christopher Blauvelt, First Cow
Best Film Editing: Nomadland
Best Production Design: First Cow (Production Designer: Anthony Gasparro, Set Decorator: Vanessa Knoll)
Best Original Score: Trent Reznor, Atticus Ross, Soul
Special Citation for Independent Cinema (tie): La Llorona and Sh*thouse
Marlon Riggs Award: Dawn Porter

Теги: 

Denver Critics Awards' 2020

Best Picture - "The Trial of the Chicago 7"
Best Director -Chloe Zhao - "Nomadland"
Best Actress- Carey Mulligan - "Promising Young Woman"
Best Actor-Chadwick Boseman - "Ma Rainey's Black Bottom"
Best Supporting Actress - Ellen Burstyn - "Pieces of a Woman"
Best Supporting Actor -Sacha Baron Cohen - "The Trial of the Chicago 7"
Best Animated Featurе-"Soul"
Best Comedy-"The Personal History of David Copperfield"
Best Visual Effects-"Tenet"
Best Original Screenplay -Aaron Sorkin - "The Trial of the Chicago 7"
Best Adapted Screenplay-Jonathan Raymond & Kelly Reichardt - "First Cow"
Best Documentary-"Boys State"
Best Original Song - "Speak Now" - "One Night in Miami"
Best Original Score-Trent Reznor and Atticus Ross - "Soul"
Best Non-English Language Feature- "Minari"

Теги: 

St. Louis Film Critics Awards' 2020

Best Film
First Cow – Runner up (tie)
Nomadland – WINNER
Promising Young Woman – Runner-up (tie)

Best Director
Emerald Fennell, Promising Young Woman – Runner-up
Chloe Zhao, Nomadland – WINNER

Best Actor
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom – WINNER
Delroy Lindo, Da 5 Bloods – Runner-up

Best Actress
Frances McDormand, Nomadland – Runner-up
Carey Mulligan, Promising Young Woman – WINNER

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7 – Runner-up
Paul Raci, Sound of Metal – WINNER

Best Supporting Actress
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm – Runner-up
Yuh-jung Youn, Minari – WINNER

Best Original Screenplay
Emerald Fennell, Promising Young Woman – WINNER
Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7 – Runner-up

Best Adapted Screenplay
Charlie Kaufman, I’m Thinking of Ending Things – WINNER
Kemp Powers, One Night in Miami – Runner-up

Best Cinematography
Erik Messerschmidt, Mank – Runner-up
Joshua James Richards, Nomadland – WINNER

Best Editing
Robert Frasen, I’m Thinking of Ending Things – Runner-up
Chloe Zhao, Nomadland – WINNER

Best Production Design
Kave Quinn, Emma - Runner-up
Donald Graham Burt, Mank - WINNER

Best Music Score
Ludovico Einaudi, Nomadland – Runner-up
Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Baptiste, Soul – WINNER

Best Soundtrack
Promising Young Woman – WINNER
Hamilton – Runner-up

Best Visual Effects
The Invisible Man – Runner-up
Tenet – WINNER

Best Scene
Rudy Giuliani in Borat Subsequent Moviefilm – Runner-up
Sisters dine in The Invisible Man – WINNER

Best Animated Feature
Soul – WINNER
Wolfwalkers – Runner-up

Best Documentary
Collective – WINNER

Best Foreign Language Film
Another Round – WINNER
Beanpole – Runner-up

Best Action Film
Birds of Prey – Runner-up
Tenet – WINNER

Best Comedy Film
Borat Subsequent Moviefilm – WINNER
Palm Springs – Runner-up

Best Horror Film
The Invisible Man – WINNER

Worst Film
Downhill – WINNER

Теги: 

Philadelphia Critics Awards' 2020

Best Picture: Ma Rainey's Black Bottom (RU: Da 5 Bloods)
Best Director: Chloe Zhao, Nomadland (RU: Kelly Reichardt, First Cow)
Best Actor: Delroy Lindo, Da 5 Bloods (RU: Chadwick Boseman, Ma Rainey's Black Bottom)
Best Actress: Viola Davis, Ma Rainey's Black Bottom (RUs: Aubrey Plaza, Black Bear and Carey Mulligan, Promising Young Woman)
Best Supporting Actor: Chadwick Boseman, Da 5 Bloods (RU: Leslie Odom, Jr., One Night in Miami)
Best Supporting Actress: Amanda Seyfried, Mank (RU: Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm)
Best Script: Kelly Reichardt and Jonathan Raymond, First Cow (RU: Eliza Hittman, Never Rarely Sometimes Always)
Best Animated Film: Soul (RU: Wolfwalkers)
Best Documentary: Time (RU: Dick Johnson Is Dead)
Best Foreign Language Film: Jumbo (RU: La Llorona)
Best Breakthrough Performance: Sidney Flanigan, Never Rarely Sometimes Always (RU: Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm)
Best Directorial Debut: Regina King, One Night in Miami (RU: Andrew Patterson, The Vast of Night)
Best Cinematography: Joshua James Richards, Nomadland (RU: Chris Blauvelt, First Cow)
Best Soundtrack/Score: Soul (RU: Ma Rainey's Black Bottom)

Теги: 

Страницы