awards

Los Angeles Critics Awards' 2019

Best Picture, Winner: PARASITE
Best Director, Winner: Bong Joon Ho, PARASITE
Best Actress, Winner: Mary Kay Place, DIANE
Best Documentary/Nonfiction Film, Winner: AMERICAN FACTORY
Best Screenplay, Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY
Best Supporting Actress, Winner: Jennifer Lopez, HUSTLERS
Best Actor, Winner: Antonio Banderas, PAIN AND GLORY
Best Supporting Actor, Winner: Song Kang Ho, PARASITE
Best Cinematography, Winner: Claire Mathon, PORTRAIT OF A LADY ON FIRE and ATLANTICS
Best Music/Score, Winner: Dan Levy, I LOST MY BODY
Best Animation, Winner: I LOST MY BODY
Best Production Design, Winner: Barbara Ling, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
Best Editing, Winner: Todd Douglas Miller, APOLLO 11

Теги: 

Golden Globes' 2020 Nominees

BEST MOTION PICTURE – DRAMA
“1917”
“Irishman”
“Joker”
“Marriage Story”
“The Two Popes”

BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
“Dolemite is my Name”
“Jojo Rabbit”
“Knives Out”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Rocketman”

BEST DIRECTOR
Bong Joon Ho, “Parasite”
Sam Mendes, “1917”
Quentin Tarantino, “Once Upon A Time In Hollywood”
Martin Scorsese, “The Irishman”
Todd Phillips, “Joker”

BEST ACTOR – DRAMA
Christian Bale, “Ford v. Ferrari”
Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Adam Driver, “Marriage Story”
Joaquin Phoenix, “Joker”
Jonathan Pryce, “The Two Popes”

BEST ACTRESS – DRAMA
Cynthio Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Soarise Ronan, “Little Women”
Charlize Theron, “Bombshell”
Renee Zellweger, “Judy”

BEST ACTOR – MUSICAL OR COMEDY
Daniel Craig (“Knives Out”)
Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name”)

BEST ACTRESS – MUSICAL OR COMEDY
Awkwafina, “The Farewell”
Ana de Armas, “Knives Out”
Beanie Feldstein, “Booksmart”
Emma Thompson, “Late Night”
Cate Blanchett, “Where’d You Go Bernadette”

BEST SUPPORTING ACTOR
Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt, “Once Upon A Time In Hollywood
” Anthony Hopkins, “The Two Popes”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Annette Benning, “The Report”
Margot Robbie, “Bombshell”
Jennifer Lopez, “Hustlers”
Kathy Bates, “Richard Jewell”
Laura Dern, “Marriage Story”

BEST SCREENPLAY
“Marriage Story”
“Parasite”
“The Two Popes”
“Once Upon A Time In Hollywood”
“The Irishman”

BEST ORIGINAL SCORE
“Motherless Brooklyn”
“Little Women”
“Joker”
“1917”
“Marriage Story”

BEST ORIGINAL SONG
“Beautiful Ghosts” – CATS
“I’m Gonna Love Me Again” – Rocketman
“Into the Unknown” – Frozen 2
“Spirit” – The Lion King “Stand Up” – Harriet

BEST ANIMATED FEATURE
“Frozen 2”
“The Lion King”
“Missing Link”
“Toy Story 4”
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“The Farewell”
“Les Miserables”
“Pain and Glory”
“Parasite”
“Portrait of a Lady on Fire”

Теги: 

Washington Critics Awards' 2019

Best Film: Parasite
Best Director: Bong Joon-ho (Parasite)
Best Actor: Adam Driver (Marriage Story)
Best Actress: Lupita Nyong'o (Us)
Best Supporting Actor: Brad Pitt (Once Upon a Time...in Hollywood)
Best Supporting Actress: Jennifer Lopez (Hustlers)
Best Acting Ensemble: Knives Out
Best Youth Performance: Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit)
Best Voice Performance: Tony Hale (Toy Story 4)
Best Motion Capture Performance: Josh Brolin (Avengers: Endgame)
Best Original Screenplay: Marriage Story
Best Adapted Screenplay: Little Women
Best Animated Feature: Toy Story 4
Best Documentary: Apollo 11
Best Foreign Language Film: Parasite
Best Production Design: Once Upon a Time...in Hollywood
Best Cinematography: Roger Deakins (1917)
Best Editing: Ford v Ferrari
Best Original Score: Us
The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC: The Report

Теги: 

NYFCO' 2019 Winners

Picture: Parasite
Director: Bong Joon-Ho (Parasite)
Actor: Joaquin Phoenix (Joker)
Actress: Lupita Nyong'o (Us)
Supporting Actor: Joe Pesci (The Irishman)
Supporting Actress: Laura Dern (Marriage Story)
Screenplay: Parasite (Bong Joon-Ho, Han Jin-Won)
Cinematography: 1917 (Roger Deakins)
Documentary: Apollo 11 (NEON)
Foreign Language: Portrait of a Lady on Fire (NEON)
Ensemble Cast: Knives Out (Casting director: Mary Vernieu)
Breakthrough Performer: Kelvin Harrison Jr. (Waves, Luce)
Debut as Director: Lila Aviles (The Chambermaid)
Use of Music: Rocketman (Elton John, Bernie Taupin, Giles Martin, Matthew Margeson)
Animated Feature: I Lost My Body (Netflix)

Теги: 

EFA' 2019 Winners

Победители на церемонии Европейской Киноакадемии за 2019 год:

EUROPEAN FILM - The Favourite, Dir. Yorgos Lanthimos
EUROPEAN DIRECTOR - Yorgos Lanthimos for The Favourite
EUROPEAN ACTRESS - Olivia Colman in The Favourite
EUROPEAN ACTOR - Antonio Banderas in Pain and Glory
EUROPEAN SCREENWRITER - Portrait of a Lady on Fire
EUROPEAN COMEDY - The Favourite
EUROPEAN DOCUMENTARY - For Sama
EUROPEAN ANIMATED FILM - Buñel in the Labyrinth of the Turtles
EUROPEAN DISCOVERY 2019 – Prix FIPRESCI - Les Misérables
EUROPEAN CINEMATOGRAPHY - Robbie Ryan for The Favourite
EUROPEAN EDITING - The Favourite
EUROPEAN PRODUCTION DESIGN - Pain And Glory
EUROPEAN COSTUME DESIGN - The Favourite
EUROPEAN HAIR & MAKE-UP - The Favourite
EUROPEAN ORIGINAL SCORE - System Crasher
EUROPEAN SOUND - A Twelve-Year Night
EUROPEAN VISUAL EFFECTS - About Endlessness
EUROPEAN SHORT FILM - The Christmas Gift
LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD - Werner Herzog
EUROPEAN ACHIEVEMENT IN WORLD CINEMA - Juliette Binoche
ACHIEVEMENT IN FICTION SERIES - Babylon Berlin
EFA PEOPLE'S CHOICE AWARD - Cold War
EURIMAGES CO-PRODUCTION AWARD - Juric Tilic

Теги: 

Gotham' 2019 Winners

Лауреаты очередного "Готэма":

Best Feature
“The Farewell”
“Uncut Gems”
“Waves”
Marriage Story
“Hustlers”

Best Documentary
American Factory
“Apollo 11”
“The Edge of Democracy”
“Midnight Traveler”
“One Child Nation”

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Laure De Clermont-Tonnerre, “The Mustang”
Kent Jones, “Diane”
Joe Talbot, “The Last Black Man in San Francisco”
Olivia Wilde, “Booksmart”
Phillip Youmans, “Burning Cane”

Best Screenplay
Lulu Wang, “The Farewell”
Tarell Alvin McCraney, “High Flying Bird”
Jimmie Fails, Joe Talbot, and Rob Richert, “The Last Black Man in San Francisco”
Noah Baumbach, “Marriage Story”
Ari Aster, “Midsommar”

Best Actor
Adam Driver, “Marriage Story”
Aldis Hodge, “Clemency”
Adam Sandler, “Uncut Gems”
Willem Dafoe, “The Lighthouse”
Andre Holland, “High Flying Bird”

Best Actress
Florence Pugh, “Midsommar”
Awkwafina, “The Farewell”
Mary Kay Place, “Diane”
Alfre Woodard, “Clemency”
Elisabeth Moss, “Her Smell”

Breakthrough Actor
Taylor Russell, “Waves”
Julia Fox, “Uncut Gems”
Aisling Franciosi, “The Nightingale”
Jonathan Majors, “The Last Black Man in San Francisco”
Noah Jupe, “Honey Boy”
Chris Galust, “Give Me Liberty”

Теги: 

AFI' 2019 Top 10

“1917”
“The Farewell”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Knives Out”
“Little Women”
“Marriage Story”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Richard Jewell”

Теги: 

NYFCC' 2019 Winners

Best Picture: “The Irishman”
Best Director: The Safdie Brothers, ‘Uncut Gems’
Best Screenplay: Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”
Best Actress: Lupita Nyong’o, “Us”
Best Actor: Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Best Supporting Actress: Laura Dern, “Marriage Story” and “Little Women”
Best Supporting Actor: Joe Pesci, “The Irishman”
Best Cinematography: “Portrait of a Lady on Fire,” Claire Mathon
Best Non-Fiction Film: “Honeyland,” Tamara Kotevska and Ljubo Stefanov
Best Foreign Language Film: “Parasite,” Bong Joon Ho
Best Animated Feature: “I Lost My Body,” Jérémy Clapin
Best First Film: “Atlantics,” Mati Diop
Special Awards: Indie Collect, Randy Newman

Теги: 

NBR' 2019 Winners

Best Film: The Irishman
Best Director: Quentin Tarantino, Once Upon A Time... In Hollywood
Best Actor: Adam Sandler, Uncut Gems
Best Actress: Renée Zellweger, Judy
Best Supporting Actor: Brad Pitt, Once Upon A Time... In Hollywood
Best Supporting Actress: Kathy Bates, Richard Jewell
Best Original Screenplay: Josh Safdie, Benny Safdie, Ronald Bronstein, Uncut Gems
Best Adapted Screenplay: Steven Zaillian, The Irishman
Breakthrough Performance: Paul Walter Hauser, Richard Jewell
Best Directorial Debut: Melina Matsoukas, Queen & Slim
Best Animated Feature: How To Train Your Dragon: The Hidden World
Best Foreign Language Film: Parasite
Best Documentary: Maiden
Best Ensemble: Knives Out
Outstanding Achievement in Cinematography: Roger Deakins, 1917

Теги: 

Spirit Awards Nominees' 2019

Best Feature:
A HIDDEN LIFE
CLEMENCY
THE FAREWELL
MARRIAGE STORY
UNCUT GEMS

Best Director:
Robert Eggers - THE LIGHTHOUSE
Alma Har’el - HONEY BOY
Julius Onah - LUCE
Benny Safdie, Josh Safdie - UNCUT GEMS
Lorene Scafaria - HUSTLERS

The Robert Altman Award: MARRIAGE STORY

Best First Feature:
BOOKSMART
THE CLIMB
DIANE
THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO
THE MUSTANG
SEE YOU YESTERDAY

Best Male Lead:
Chris Galust - GIVE ME LIBERTY
Kelvin Harrison - Jr., LUCE
Robert Pattinson - THE LIGHTHOUSE
Adam Sandler - UNCUT GEMS
Matthias Schoenaerts - THE MUSTANG

Best Female Lead:
Karen Allen - COLEWELL
Hong Chau - DRIVEWAYS
Elisabeth Moss - HER SMELL
Mary Kay Place - DIANE
Alfre Woodard - CLEMENCY
Renee Zellweger - JUDY

The John Cassavetes Award:
BURNING CANE
COLEWELL
GIVE ME LIBERTY
PREMATURE
WILD NIGHTS WITH EMILY

The Best International Film:
INVISIBLE LIFE, Brazil
LES MISERABLES, France
PARASITE, South Korea
PORTRAIT OF A LADY ON FIRE, France
RETABLO, Peru
THE SOUVENIR, United Kingdom

Best Editing:
Julie Beziau - THE THIRD WIFE
Ronald Bronstein, Benny Safdie - UNCUT GEMS
Tyler L. Cook - SWORD OF TRUST
Louise Ford - THE LIGHTHOUSE
Kirill Mikhanovsky - GIVE ME LIBERTY

Best Cinematography are:
Todd Banhazl - HUSTLERS
Jarin Blaschke - THE LIGHTHOUSE
Natasha Braier - HONEY BOY
Chananun Chotrungroj - THE THIRD WIFE
Pawel Pogorzelski - MIDSOMMAR

Best First Screenplay:
Fredrica Bailey, Stefon Bristol - SEE YOU YESTERDAY
Hannah Bos, Paul Thureen - DRIVEWAYS
Bridget Savage Cole, Danielle Krudy - BLOW THE MAN DOWN
Jocelyn Deboer, Dawn Luebbe - GREENER GRASS
James Montague, Craig W. Sanger - THE VAST OF NIGHT

Best Screenplay:
Noah Baumbach - MARRIAGE STORY
Jason Begue, Shawn Snyder - TO DUST
Ronald Bronstein, Benny Safdie, Josh Safdie - UNCUT GEMS
Chinonye Chukwu - CLEMENCY
Tarell Alvin Mccraney - HIGH FLYING BIRD

Best Supporting Male:
Willem Dafoe - THE LIGHTHOUSE
Noah Jupe - HONEY BOY
Shia Labeouf - HONEY BOY
Jonathan Majors - THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO
Wendell Pierce - BURNING CANE

Supporting Female:
Jennifer Lopez - HUSTLERS
Taylor Russell - WAVES
Zhao Shuzhen - THE FAREWELL
Lauren “Lolo” Spencer - GIVE ME LIBERTY
Octavia Spencer - LUCE

Теги: 

Страницы