Календарь событий

04 января 2018

Scott Feinberg Oscar 2018 Predictions (3 January)

Январский прогноз Скотта Файнберга по поводу номинантов "Оскара":

Best Picture
Get Out (Universal)
Dunkirk (Warner Bros.)
The Post (Fox)
The Shape of Water (Fox Searchlight)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)
Call Me by Your Name (Sony Classics)
Lady Bird (A24)
The Florida Project (A24)
The Big Sick (Lionsgate)
I, Tonya (Neon/30WEST)

Best Director
Christopher Nolan (Dunkirk)
Guillermo del Toro (The Shape of Water)
Jordan Peele (Get Out)
Steven Spielberg (The Post)
Sean Baker (The Florida Project)

Best Actor
Gary Oldman (Darkest Hour)
Timothee Chalamet (Call Me by Your Name)
Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
James Franco (The Disaster Artist)
Tom Hanks (The Post)

Best Actress
Margot Robbie (I, Tonya)
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)
Sally Hawkins (The Shape of Water)

Best Supporting Actor
Willem Dafoe (The Florida Project)
Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Armie Hammer (Call Me by Your Name)
Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Christopher Plummer (All the Money in the World)

Best Supporting Actress
Allison Janney (I, Tonya)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Holly Hunter (The Big Sick)
Hong Chau (Downsizing)
Octavia Spencer (The Shape of Water)

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name (James Ivory)
Molly's Game (Aaron Sorkin)
Mudbound (Dee Rees & Virgil Williams)
The Disaster Artist (Scott Neustadter & Michael H. Weber)
Wonder (Stephen Chbosky, Steve Conrad & Jack Thorne)

Best Original Screenplay
Get Out (Jordan Peele)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)
Lady Bird (Greta Gerwig)
The Big Sick (Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)
The Shape of Water (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor)

Best Animated Feature
Coco (Pixar)
The Breadwinner (GKIDS)
Loving Vincent (Good Deed Entertainment)
Cars 3 (Pixar)
The Lego Batman Movie (Warner Bros.)

Best Documentary Feature
Icarus (Netflix)
Jane (Abramorama)
Strong Island (Netflix)
Long Strange Trip (Abramorama)
One of Us (Netflix)

Best Foreign-Language Film
Israel (Foxtrot)
Sweden (The Square)
Lebanon (The Insult)
Chile (A Fantastic Woman)
Russia (Loveless)

Best Cinematography
Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
Blade Runner 2049 (Roger Deakins)
The Shape of Water (Dan Laustsen)
Darkest Hour (Bruno Delbonnel)
The Post (Janusz Kaminski)

Best Costume Design
Phantom Thread (Mark Bridges)
The Post (Ann Roth)
Darkest Hour (Jacqueline Durran)
Beauty and the Beast (Jacqueline Durran)
I, Tonya (Jennifer Johnson)

Best Film Editing
Dunkirk (Lee Smith)
The Post (Sarah Broshar & Michael Kahn)
The Shape of Water (Sidney Wolinsky)
Baby Driver (Jonathan Amos & Paul Machliss)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)

Best Makeup and Hairstyling
Guardians of the Galaxy Vol. 2
I, Tonya

Best Original Score
Dunkirk (Hans Zimmer)
The Shape of Water (Alexandre Desplat)
The Post (John Williams)
Star Wars: The Last Jedi (John Williams)
Darkest Hour (Dario Marianelli)

Best Original Song
"Stand Up for Something" — (Marshall)
"This Is Me" — (The Greatest Showman)
"Remember Me" — (Coco)
"It Ain't Fair" — (Detroit)
"Evermore" — (Beauty and the Beast)

Best Production Design
The Shape of Water
Blade Runner 2049
Beauty and the Beast
Murder on the Orient Express

Best Visual Effects
War for the Planet of the Apes
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Blade Runner 2049


ACE Awards Nominees' 2018

Best Edited Feature Film (Dramatic):
Blade Runner 2049
Molly’s Game
The Post
The Shape of Water

Best Edited Feature Film (Comedy):
Baby Driver
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Edited Animated Feature:
Despicable Me 3
The Lego Batman Movie

Best Edited Documentary (Feature):
Cries From Syria
Joan Didion: The Center Will Not Hold
LA 92