Gurus O’ Gold: Oscars For The Ages

Обновлен сайт "гурусов". Вот какие прогнозы на "Оскар" можно прочесть на культовом ресурсе:

Best Picture
1. Dunkirk - 77
2. The Shape of Water - 67
3. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - 63
4. The Post - 45
5. Darkest Hour - 44
6. Lady Bird - 38
7. Call Me By Your Name - 29
8. Get Out - 23
9. The Florida Project - 22
10. The BIg Sick - 8

Теги: 

Spirit Awards 2018 Nominees

Определились номинанты независимой премии "Спирит":

Best Feature 
Call Me by Your Name
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Rider

Best First Feature
Columbus
Ingrid Goes West
Menashe
Oh Lucy!
Patti Cake$

John Cassavetes Awards
Dayveon
A Ghost Story
Life and nothing more
Most Beautiful Island
The Transfiguration

Best Director
Sean Baker - The Florida Project
Jonas Carpignano - A Ciambra
Luca Guadagnino - Call Me by Your Name
Jordan Peele - Get Out
Benny Safdie, Josh Safdie - Good Time
Chloe Zhao - The Rider

Best Screenplay
Greta Gerwig - Lady Bird
Azazel Jacobs - The Lovers
Martin McDonagh - Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele - Get Out
Mike White - Beatriz at Dinner

Best First Screenplay
Donald Cried
The Big Sick
Women Who Kill
Columbus
Ingrid Goes West

Best Cinematography
The Killing of a Sacred Deer
Columbus
Beach Rats
Call Me by Your Name
The Rider

Best Editing
Good Time
Call Me by Your Name 
Get Out
The Rider
 I, Tonya

Best Female Lead
Salma Hayek - Beatriz at Dinner
Frances McDormand - Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie - I, Tonya
Saoirse Ronan - Lady Bird
Shinobu Terajima - Oh Lucy!
Regina Williams - Life and nothing more

Best Male Lead
Timothee Chalamet - Call Me by Your Name
Harris Dickinson - Beach Rats
James Franco - The Disaster Artist
Daniel Kaluuya - Get Out
Robert Pattinson - Good Time

Best Supporting Female
Holly Hunter - The Big Sick
Allison Janney - I, Tonya
Laurie Metcalf - Lady Bird
Lois Smith - Marjorie Prime
Taliah Lennice Webster - Good Time

Best Supporting Male
Nnamdi Asomugha - Crown Heights
Armie Hammer - Call Me by Your Name
Barry Keoghan - The Killing of a Sacred Deer
Sam Rockwell - Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Benny Safdie - Good Time

Best International Film
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
I Am Not a Witch
Lady Macbeth
Loveless

Robert Altman Award
Mudbound

Теги: 

Scott Feinberg Oscar 2018 Predictions (21 November)

Ноябрьский (21 ноября) прогноз Скотта Файнберга по поводу номинантов "Оскара":

Best Picture
Dunkirk (Warner Bros.)
The Post (Fox)
Get Out (Universal)
The Shape of Water (Fox Searchlight)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)
The Florida Project (A24)
Lady Bird (A24)
Darkest Hour (Focus Features)
Call Me By Your Name (Sony Classics)
The Big Sick (Lionsgate)

Best Director
Christopher Nolan (Dunkirk)
Guillermo del Toro (The Shape of Water)
Steven Spielberg (The Post)
Jordan Peele (Get Out)
Sean Baker (The Florida Project)

Best Actor
Gary Oldman (Darkest Hour)
Tom Hanks (The Post)
Timothee Chalamet (Call Me By Your Name)
Jake Gyllenhaal (Stronger)
James Franco (The Disaster Artist)

Best Actress
Margot Robbie (I, Tonya)
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Meryl Streep (The Post)
Jessica Chastain (Molly's Game)
Saoirse Ronan (Lady Bird)

Best Supporting Actor
Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Willem Dafoe (The Florida Project)
Armie Hammer (Call Me By Your Name)
Michael Stuhlbarg (Call Me By Your Name)
Ray Romano (The Big Sick)

Best Supporting Actress
Allison Janney (I, Tonya)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Holly Hunter (The Big Sick)
Hong Chau (Downsizing)
Octavia Spencer (The Shape of Water)

Best Adapted Screenplay
Molly's Game (Aaron Sorkin)
Call Me By Your Name (James Ivory)
Mudbound (Dee Rees & Virgil Williams)
The Disaster Artist (Scott Neustadter & Michael H. Weber)
Film Stars Don't Die in Liverpool (Matt Greenhalgh)

Best Original Screenplay
Get Out (Jordan Peele)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)
Lady Bird (Greta Gerwig)
The Big Sick (Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)
The Shape of Water (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor)

Best Animated Feature
Coco (Pixar)
The Breadwinner (GKIDS)
Loving Vincent (Good Deed Entertainment)
Cars 3 (Pixar)
The Lego Batman Movie (Warner Bros.)

Best Foreign Language Film
France (BPM (Beats Per Minute))
Israel (Foxtrot)
Sweden (The Square)
Russia (Loveless)
Lebanon (The Insult)

Best Film Editing
Dunkirk (Lee Smith)
The Shape of Water (Sidney Wolinsky)
Darkest Hour (Valerio Bonelli)
Detroit (William Goldenberg & Harry Yoon)
I, Tonya (Tatiana S. Riegel)

Best Production Design
Dunkirk (Warner Bros.)
Blade Runner 2049 (Warner Bros.)
Beauty and the Beast (Disney)
The Shape of Water (Fox Searchlight)
The Post (Fox)

Best Cinematography
Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
Blade Runner 2049 (Roger Deakins)
The Shape of Water (Dan Laustsen)
Darkest Hour (Bruno Delbonnel)
The Post (Janusz Kaminski)

Best Original Score
Dunkirk (Hans Zimmer)
Darkest Hour (Dario Marianelli)
The Shape of Water (Alexandre Desplat)
The Post (John Williams)
Wonderstruck (Carter Burwell)

Теги: 

Spirit Awards Nominees 2018 My Predictions

Мой прогноз по поводу номинантов будущей премии Spirit Awards 2018:

BEST FEATURE
Call Me By Your Name
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR
Luca Guadagnino (Call Me By Your Name)
Sean Baker (The Florida Project)
Jordan Peele (Get Out)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Guillermo del Toro (The Shape of Water)

BEST SCREENPLAY
The Big Sick
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Get Out
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST FIRST FEATURE
Brigsby Bear
Columbus
I Don't Feel at Home in This World Anymore
Novitiate
Patti Cakes

BEST CINEMATOGRAPHY
Call Me By Your Name
The Florida Project
Good Time
The Shape of Water
Wind River

BEST EDITING
Call Me by Your Name
Good Time
I, Tonya
The Shape of Water
Wind River

BEST FEMALE LEAD
Sally Hawkins (The Shape of Water)
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Haley Lu Richardson (Columbus)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Margot Robbie (I, Tonya)

BEST MALE LEAD
Timothee Chalamet (Call Me By Your Name)
James Franco (The Disaster Artist)
Jake Gyllenhaal (Stronger)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Robert Pattinson (Good Time)

BEST SUPPORTING FEMALE
Mary J. Blige (Mudbound)
Holly Hunter (The Big Sick)
Allison Janney (I, Tonya)
Melissa Leo (Novitiate)
Laurie Metcalf (Lady Bird)

BEST SUPPORTING MALE
Willem Dafoe (The Florida Project)
Armie Hammer (Call Me By Your Name)
Jason Mitchell (Mudbound)
Ray Romano (The Big Sick)
Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

BEST INTERNATIONAL FILM
A Fantastic Woman
The Killing of a Sacred Deer
Loveless
On Body and Soul
The Square

Теги: 

Gotham 2017 My Predictions

Мой прогноз на лауреатов "Готэма":

Best Feature
The Florida Project

Best Documentary
Ex Libris: The New York Public Library

Bingham Ray Breakthrough Director
Jordan Peele – Get Out

Best Screenplay
Get Out

Best Actor
James Franco, The Disaster Artist

Best Actress
Margot Robbie, I Tonya

Breakthrough Actor
Timothee Chalamet, Call Me by Your Name

Теги: 

Страницы